Nový objekt na místě budov 22. a23.
Připravuje se největší investiční akce deváté pětiletky
Miroslav Fafílek
(Tep roku 1989)
Úvodem:
Pro čtenáře, kteří absolvovali pubertu až po převratu v roce
Vzhledem ke struktuře článku budou dodržena následující pravidla (obvyklá již v předchozích novinářských rozhovorech s lokálními papaláši):
- dotazy a texty novináře – brčálově zelené
- odpovědi – bledě žluté
- jméno odpovídajícího – světle modré
- texty pod fotografiemi modré (jak už je na těchto stránkách zvykem).
Cygnus
---------------
Když se představovali kandidáti na funkci ředitele, hovořil ing. František Vodák, ředitel státního podniku, o tom, že na místě nynější
Jedná se o největší investiční akci v 9. pětiletce. Z řad funkcionářů KSČ, ROH, SSM a dalších pracovníků se množí požadavky na bližší vysvětlení. Protože projektovou přípravu provádí Centroprojekt, požádali jsme jeho pracovníky, kteří jsou autory studie a projektového úkolu, o informace. Besedy se zúčastnili: odpovědný projektant stavby ing. Jiří Pešat, architekt ing. arch. Ivan Přikryl a projektant obuvnické technologie ing. Milan Borský. Na některé otázky odpověděl též ing. Vladimír Rektořík, CSc., náměstek ředitele našeho podniku (s.p. Svit, pozn. C.) pro výstavbu a techniku.
Proč se bude stavět právě na místě dosavadních budov
Ing. Vladimír Rektořík, CSc.: Jak je v podniku obecně známo, máme některé budovy vysoce fyzicky, ale i morálně zastaralé. Patří mezi ně i uvedené objekty. To je hlavní důvod, k němuž přispívá i to, že stojí v centru obuvnického závodu, který je z hlediska perspektivy výrobního programu obuvnické výroby na předním místě v rámci podniku.
Uvedené objekty disponují celkovou podlažní plochou
Jak bude nový objekt vypadat? Mohli byste to názorně vysvětlit tak, aby si představu mohl udělat i laik?
Ing. Jiří Pešat: Budou to dvě pětipodlažní podlouhlé budovy, které budou sloužit k výrobní činnosti. Mezi nimi umístíme ze dvou stran, t.zn. od budovy
Vznikne tak vlastně tvar krychle. Nebude ze vnitřku v budově málo světla?
Ing. arch. Ivan Přikryl: Ne. Tak, jak je patrno z makety, anebo zde, z perové studie, uprostřed – jak jste to nazval – krychle, vznikne atrium o rozměrech 27 x
Pro výrobní činnost budou určena čtyři podlaží, a to druhé, třetí, čtvrté a páté. První podlaží obsadí kartonáž, manipulace a skladování, rozvodny, výdej jídel a bufet s jídelnou a nástup zaměstnanců. V podzemním podlaží bude umístěna centrální strojovna s instalací pro celý objekt. Strojovny vzduchotechnických zařízení zprovozníme v šestém podlaží nad krajními částmi etážovek pro výrobu.
Vzpomínaná "perovka", doplněná texty, jako bychom se dívali na axonometrii novostavby z budovy č. 31 (pouze fiktivně, dvojbudova 22-23 měla být vyšší).
Ing. Jiří Pešat: V etážových částech výrobních objektů je dosaženo maximálního rozsahu plošné výměry vzhledem k limitujícím faktorům požárních předpisů, t.zn. 81 x
Ing. arch. Ivan Přikryl: U těchto objektů jsme volili konstrukční výšku výrobního podlaží
Jak bude vypadat budova zvenku?
Ing. arch. Ivan Přikryl: Samozřejmě, že jsme museli respektovat urbanistické zásady, brát v úvahu i konstrukční a vzhledové řešení okolních budov. Podélné fasády (jižní a severní) výrobních částí budov budou maximálně proskleny vodorovnými pásy oken. Obvodový plášť bude členěn po
Jiný charakter vykazují čelní plochy fasády (východní a západní), které vytvoří střídání vystupujících kubusů, nákladních výtahů a vertikálně vedených vzduchotechnických potrubí, mezi nimiž bude svým výrazným horizontálním členěním dominovat vložený objekt pomocných a obslužných zařízení. Na objektu nesmí chybět ani červená barva, takže navrhujeme využití obkladů z cihelných pásků, případně ve hmotě vybarvených obvodových panelů.
Bude mít tedy objekt světovou úroveň?
Ing. Vladimír Rektořík, CSc.: My jsme po zpracovateli projektu, t.zn. Centroprojektu, požadovali navrhnout výrobní objekt pro obuvnickou výrobu nově, moderně, s výhledem do posledního tisíciletí, čemuž by odpovídalo nejen nejnovější moderní technologické zařízení, ale zejména způsob manipulace s materiálem, mezietážová doprava s vyloučením namáhavé práce spojené s převážením reků přes celou polovinu výrobního podlaží. Tím odstraníme neuspořádané skladování na podlaží, které v současné době téměř znemožňuje pohyb po vymezených komunikacích. Vytvoří se též nové a příznivější pracovní prostředí. A to si myslím že se Centroprojektu podařilo.
Ing. Jiří Pešat: Při zpracování studie a projektového úkolu jsme vycházeli z mnohaletých zkušeností z projektování výrobních objektů pro obuvnickou výrobu v ČSSR o v zahraničí. Navrhovaná studie může být použitelná i pro jiná obdobná staveniště, např. pro stavbu v místě, kde stojí dnes budovy
Kolik se bude ročně v budově vyrábět párů?
Ing. Vladimír Rektořík, CSc.: Předpokládá se
Jakými technologiemi a s jakým strojním a dalším zařízením se toto množství bude vyrábět?
Ing. Milan Borský: Půjde především o obuv lepenou a vstřikovanou. Uvažujeme vesměs o novém strojním zařízení převážně od tuzemských dodavatelů a v odůvodněných případech i o dovozu strojů od již osvědčených zahraničních firem, jako jsou Fortuna, ISM, Pfaff, Adler, Desma a další. Uplatníme též aplikovanou kybernetiku, např. využitím programově řízených šicích strojů a manipulátorů v napínacím úseku, robotů u vstřikolisované obuvi a t.d.
Padla zde zmínka o mezidílenské dopravě. Jak ji chcete řešit, aby na dílnách nestály saně s bednami, reky a regály? Mnohde se nedá ani projít.
Jak to bude s odsunem hotové obuvi?
Uspokojí nová budova komplex požadavků vyplývající z fyzických a psychických potřeb a nároků člověka v pracovním procesu?
Ing. arch. Ivan Přikryl: Myslím, že ano. Ve spojovacích objektech budou osobní výtahy a paternostery, šatny, umývárny, odpočívárny, svačinárny, kuřárny, WC, sklady, kanceláře, údržba a t.d. I konstrukční řešení objektu vytvoří pocit menší stísněnosti a většího klidu. Svou roli zastane i maximální prosklení budovy.
Ing. Milan Borský: Příznivěji na psychiku pracovníků bude působit samozřejmě i nová technika, organizace práce a její menší namáhavost, i když fysickou práci nejde prozatím úplně odstranit. Taková technologie ve výrobě obuvi ve světě neexistuje.
Kdy se začne a skončí s výstavbou?
Ing. Vladimír Rektořík, CSc.: Chtěli bychom započít v měsíci září v roce
Kolorovaný model novostavby, svým způsobem trochu potírající jednoznačnou dominanci "jednadvacítky" v dotyčném prostoru.
To znamená, že do zahájení mnoho času nezbývá, neboť je zapotřebí dokončit projektový úkol, pak úvodní projekt a prováděcí projekt, podle kterého se vlastně již staví.
Ing. Jiří Pešat: My jsme skončili práce na projektovém úkolu, kterému předcházela studie a mohu závazně prohlásit, že úvodní projekt i prováděcí projekt zpracujeme tak, jak nám stanoví zákonné předpisy, t.zn. 4 měsíce před zahájením stavby.
Ing. Vladimír Rektořík, CSc.: Chtěl bych ještě dodat, že je třeba vyřešit ve spolupráci s nadřízeným orgánem MP ČSR (Ministerstva průmyslu České socialistické republiky, pozn. C.) i otázku financování. Rozpočtové náklady stavby jsou značně vysoké; 736 milionů Kčs, a proto jednáme o poskytnutí dotace na výstavbu. Zajištění finančních prostředků je jednou z podmínek realizace stavby.